5 дивовижних знахідок, виявилених під пісками в Сахарі

Сахара – одна з найбільших пустель в світі, яка зберігає безліч секретів. У стародавні часи тут пропадали цілі армії, і до сих пір навіть досвідчені мандрівники бояться заблукати в безкрайніх пісках. Досконально вивчити таємниці, які приховує пустеля, практично неможливо. Але деякі з них людству все ж вдалося осягнути, а решта так і чекають своєї черги на протязі мільйонів років.

Ришат – «Око пустелі»

У 1965 році з борту пілотованого космічного апарату «Джеміні-4» був виявлений дивний об’єкт, який представляє собою кільцеву структуру діаметром 50 кілометрів.

Вік цієї структури вчені оцінили в кілька сотень мільйонів років, але встановити природу походження так і не вдалося. Зараз це «Око пустелі» називають Ришат, і є кілька версій освіти структури:

1. Найпопулярнішу з них пов’язують з метеоритом, який колись впав на Землю. Але офіційного підтвердження ця версія так і не отримала, оскільки в гірських породах, не знайдено слідів ударної дії, і кратер від метеорита теж виявити не вдалося.

2. Згідно з другою гіпотезою, структура може мати вулканічне походження, але й тут не все гладко, оскільки форма об’єкта ніяк не годиться для підтвердження цієї версії.

3. Ще одна гіпотеза свідчить, що поява кільцевої структури пов’язана з ерозією грунту. Багато вчених схильні вірити саме цій версії, але є й ті, хто категорично проти. Справа в тому, що кільця структури мають занадто правильний грунт, до того ж на всій планеті в результаті ерозії ніколи не утворювалося нічого подібного.

Таким чином Око Сахари залишається найдивовижнішим природним явищем. За ким або за чим пустеля «стежить» за допомогою нього, так і залишається загадкою.

Втрачені фортеці

У 2010 році вчені виявили в самому серці Сахари більше 100 фортець. Всі вони колись належали древньому народу «гараманти», який проживав в Лівії. В ті часи (II століття до н.е. – VII н.е.) територія сучасної пустелі вже була посушливою, і люди забезпечували поселення водою, обробляючи підземні водойми. Але потім джерела підземних надр вичерпалися, і Сахара поховала під своїми пісками цілі міста.

Лівійське пустельне скло

Ще одна загадка, яка до цих пір не дає спокою вченим – це склоподібна гірська порода жовто-зеленого кольору (лівіти), його можна зустріти в найнесподіваніших місцях Сахари. У пустелі навіть є окремі ділянки, де бархани складаються не з звичайного піску, а з напівпрозорих шматочків скла. А ще ця порода була знайдена при розтині гробниці Тутанхамона – там серед скарбів виявили нагрудник фараона. Нагрудник інкрустований дорогоцінним камінням, в центрі яких – вирізаний з лівійського скла жук-скарабей.

Достовірно встановити природу походження лівійського скла не вдалося, але є дві основні версії. Згідно з однією з них, це продукт зіткнення метеорита із Землею. Але якщо вірити іншій теорії, то лівіти було утворено в результаті ударів блискавки.

Втрачена річка

Сахара була пустелею не завжди. Дослідження показали, що колись на цій території протікали річки. Одне з підтверджень – русло давньої річки в Мавританії.

Русло висохлої річки, вид з космосу
Відтворення на мапі р.Таманрассет, яка витікає в Атлантичний океан

Виявити сліди водної артерії вдалося за допомогою супутника – з космосу русло відмінно проглядається. Річка Таманрассет несла води в Атлантичний океан, мала довжину понад 500 км і могла увійти в список найдовших річок світу. Вчені припускають, що річка висохла приблизно 5 000 років тому, а зараз на її місці – лише чіткі обриси.

Древній океан

Не тільки річки колись протікали в Сахарі, але і цілий океан. Підтвердженням тому служать останки древніх китів, які вчені виявили в пустелі. А ще поруч з останками китів знайдені зуби великих акул, останки величезних черепах і крокодилів, що служить ще одним підтвердженням існування древнього океану на території Сахари.