Категорії
Автотехніка

Чи потрібно включати N, P при зупинках або залишатися на D

Досі багато людей не звикли до того, що у них автомобіль з АКПП, у зв’язку з чим вони постійно прагнуть увімкнути нейтральну на світлофорі, в пробках та інших недовготривалих зупинках. Ці люди пояснюють це тим, що таким чином вони нібито знімають навантаження з двигуна та АКПП, і всім від цього лише краще.

Давайте спробуємо знайти та порівняти плюси та мінуси від постійного перемикання на N, P або від стоянки на D.

Отже, коли ми стоїмо на D, то коробка стоїть, обертається лише половина гідротрансформатора (бублик). Одна його лопасть перемішує масло і передає його в іншу частину, яка зараз не рухається. Тиск масла намагається почати крутити лопасть, але цього не відбувається. Тому виникає відчуття, що автомобіль хоче поїхати. Що й відбувається, коли ми відпускаємо гальмо. Навантаження на бублик не суттєве і жодної шкоди немає і бути не може. Єдине що відбувається, масло через те, що не циркулює повністю по коробці, потихеньку нагрівається. Дуже повільно, але все ж таки є нагрівання.

Якщо ви стоїте із запущеним ДВЗ на нейтральній або паркінгу, то в коробці деякі елементи вільно обертаються. Вхідний вал, наприклад. Від цього теж немає ніякого зношування, тому що тиск олії є, все змащується. Коробка просто обертається без навантаження, і це не завдає їй шкоди.

Тепер найважливіший пункт. Коли ми зупинилися і стоїмо в режимі D, жодних маніпуляцій з коробкою ми не робимо. А от якщо ви любитель «нейтралки», то у вас спочатку йде перемикання з D на N, а потім ще друге з N на D. І потрібно розуміти, що при кожному перемиканні ви задієте гідроблок, в ньому певним чином спрацьовують клапани.

Також ви використовуєте деякі фрикційні пакети, які включаються в роботу при включенні першої передачі. І слід знати, що з кожним включенням передачі фрикційні диски зношуються. Тому що при кожному увімкненні, вони пробуксовують перед тим, як увімкнеться передача. Тому кожне перемикання знижує ресурс.

Тобто, коли ви стоїте на D, то ніякого суттєвого навантаження ні на ДВЗ ні на АКПП немає, єдине, олія трохи гріється. Звичайно, якщо вам потрібно довго стояти, то є сенс включати нейтральну. Наприклад, на залізничному переїзді. Але якщо вам стояти кілька хвилин, то не варто цього робити.

Також зверніть увагу, що на багатьох сучасних АКПП є так звана програмна нейтраль. При зупинці D, коробка перетворюється на режим програмної нейтралі. Це не повноцінна нейтральна передача, але у вас теж відпадає потреба в її включенні.

Копіювання матеріалів з сайту "Наука і правда" без письмової згоди редакції заборонено і вважається порушенням авторських прав. Всі права захищені законом про авторське право.