Категорії
Сад та город

Як отримати максимальний урожай картоплі

Відібрану картоплю перед посадкою необхідно оглянути на відсутність дефектів.

На бульбах не повинно бути ознак захворювань і ушкоджень, плям.

Паростки повинні бути товстими, короткими та міцними. Довгі виросщені паростки краще обламати, це сповільнить появу сходів, але бульби знову проростуть вже у ґрунті. Розмір бульб має бути не менше курячого яйця, дрібніші бульби не дають гарного врожаю.

Якщо насіннєва картопля зберігалася у льоху, за два тижні до посадки його дістають на прогрівання та яровизацію.

Коли садити картоплю?

Садити картоплю починають при прогріві ґрунту вище + 8⁰C, можна орієнтуватися на розпускання листя на березах. Для центральних регіонів сприятливий час настає після 1 травня, для південних – після 25 квітня. До появи перших сходів пройде 15-20 днів, тому можна не турбуватися про загрозу поворотних заморозків.

Посадка

Серед безлічі варіантів посадки (у соломі, на гребені та ін.) найбільш популярним залишається традиційний: під лопату або під мотоблок.

Правильна посадка та своєчасне підживлення на початковому етапі – це 80% успіху.

Відстань між рядами та рядом

При достатньому живленні висота куща досягає 80-100 см. Щоб ряди бадилля не лягали один на одного, міжряддя має бути не менше 70 см. Не варто робити його більше 80 см. Ряди не зімкнуться, і на вільному міжрядді виростуть бур’яни, на боротьбу з якими доведеться витрачати додатковий час.

При використанні мотоблоку, при подвійному проходженні відстань між рядами виходить 50-60 см, це замало для нормального розвитку рослини. Для збільшення відстані бажано пройти мотоблоком тричі.

Відстань між бульбами у ряду витримують 20-25 см, залежно від розміру бульби. Для великих бульб можна збільшити його до 35 см. Для сортів великої картоплі, наприклад, «Ред Леді», з високим бадиллям і великою кількістю великих бульб рекомендується відстань 45-50 см між бульбами в ряду.

Якщо мета посадки картоплі – отримання посадкового матеріалу середнього розміру, необхідно трохи загуснути посадку і робити відстані менше: 15-20 см.

Підживлення

Врожайність картоплі безпосередньо залежить від родючості ґрунту. Найкраще картопля родиться на ділянках, де рік у рік при осінньому перекопуванні вносять перегній. Якщо ви знаєте, що грунт на вашій ділянці є досить бідним, варто внести при посадці мінеральні добрива. Зручно і економно вносити добриво локальним методом – прямо в борозну під час посадки. Такий спосіб збільшує врожайність на 20%.

Для легких піщаних ґрунтів використовується азофоска, до складу якої входять азот, фосфор та калій по 16 %. Для середніх та важких краще використовувати діамофоску. Вона містить 10% азоту, фосфору та калію по 26%. Добриво вноситься з розрахунком на 1 сотку: 3 кг азофоски або 4 кг діамофоски.

Глибина посадки

Нові бульби картоплі формуються на столонах. Столони – це тонкі підземні пагони. Картопля любить пухку, повітропроникну землю. На великій глибині, особливо на щільних ґрунтах, зав’язі можуть задихнутися. На таких ґрунтах картоплю садять на трохи меншій глибині, ніж зазвичай.

При невеликій глибині закладення столонів буде менше, і зав’язі ніде розвиватиметься. Молоді картоплини вилазитимуть назовні і зупиняться у зростанні. Крім того на світлі вони зеленітимуть і стануть неїстівними. Оптимальна глибина посадки – 10 см.

Найкраще садити картоплю неглибоко, а після появи сходів додатково підгортати.

Інші способи посадки картоплі

Деякі городники саджають бульби картоплі без перекопування, використовуючи солому або компост. На перший погляд, це добрий спосіб, адже він заощаджує багато сил на посадку. І як експеримент можна його спробувати. Плюси в тому, що молода картопля виходить абсолютно чистою.

Але реальний досвід показує низку мінусів. У соломі заводяться миші. Вони гризуть молоді картоплини, тому результат плачевний. Якщо компост містить личинки хруща, то вони гризуть бульби не гірше за миші.

Компост або перегній містить багато азоту, тому картопля сильніше уражується фітофторозом. Крім того, для такої посадки потрібні додаткові матеріали: тирса, солома, торф, які вимагають додаткових витрат.

Причини виникнення нітратів у бульбах картоплі

Перегній містить велику кількість азоту. При підвищеній вологості це може призвести до зараження картоплі фітофторозом. Якщо рослини не обробити, бадилля швидко гине. І тоді в бульбах залишається невитрачений азот – нітрати. Щоб виключити наявність нітратів у бульбах картоплі, необхідно забезпечити щонайменше 3 тижні зростання рослин після цвітіння, не допускаючи загибелі бадилля.

Рання картопля

Для отримання раннього врожаю картопля прогрівають за півтора місяці до посадки. Такі бульби мають хороші міцні паростки, і картопля сходить набагато швидше. Деякі городники не шкодують зусиль і підрощують картоплю перед посадкою, висаджуючи її вже з пагонами та корінням. При такій посадці є небезпека того, що бадилля після сходів потрапить під поворотні заморозки.

Щоб уберегти від заморозків ранню картоплю, її необхідно вкривати агроволокном. Воно забезпечує температуру вище 3-4 ⁰C. Зелене бадилля росте при температурі від +8 ⁰C, це дозволяє рослинам нормально розвиватися під укриттям.

Укривний матеріал має сенс тільки в період похолодання. При підвищенні температури листя починає жовтіти через високу вологість під укриттям.

П’ять умов гарного врожаю

Для отримання хорошого врожаю важливо дотримуватися п’яти основних умов:

Картопля любить живильну пухку землю. Важкі суглинисті ґрунти потрібно піскувати і вносити до них органіку для поліпшення структури ґрунту. Легкі супіщані ґрунти потребують великих обсягів органіки. Мінеральні добрива та золу вносите безпосередньо при посадці.

Кущі повинні провітрюватися і добре освітлюватися, Не загущуйте картоплю під час посадки. Витримуйте правильну відстань у ряді та між рядами.

Нові бульби мають формуватися на оптимальній глибині. Не заглиблюйте картоплю під час посадки. Проводьте підгортання, щоб не допустити появи молодих бульб на поверхні ґрунту.

Вчасно обробляйте посадки від колорадського жука та личинок.

Намагайтеся дотримуватися сівозміни. Це убезпечить картоплю від зараження паршою та іншими захворюваннями. Крім того, щорічне вирощування картоплі на тому самому місці призводить до втоми ґрунту та зниження врожаїв.