Категорії
Uncategorized

Як перевірити – чи не обдурили вас із дровами?

Скажіть, якому дачнику не знайома така картина гадання на дров’яній купі?

Але ж насправді є й інші, куди більш надійні способи перевірити, надули вас при покупці дров чи ні.

Обсяг порожнечі

На чому найчастіше возять дрова? Правильно, на старих вантажівках. А про них нам дещо відомо. Обсяг кузова у “53-го” “газону” – 4,8 куб. м. Є й “колгоспна” модифікація з високими бортами, тоді обсяг збільшується майже у 2 рази. Обсяг дров у кузові залежить і від того, як вони покладені. Але скажіть, хоч кому-небудь коли-небудь, привозили акуратно покладені дрова?

У кузові вони майже завжди лежать навалом. Ну, відповідно, і порожнього місця між полінами теж навалом. Однак нічого непереборного для науки в цій потворній купі немає, тому що є спеціальний коефіцієнт і для перерахування обсягу навалу в об’єм складових кубометрів. А залежить він від довжини поліна.

Наприклад, для поліна в 1/4 м поправочний коефіцієнт дорівнює 0,8. А для поліна в 3/4 м – уже 0,73. Що ж ця премудрість означає для тих, хто не занадто сильний у математиці? А те, що 4 кубометри дров середньої довжини 25 см, привезених навалом, після укладання перетворяться на 3,2 куби.

Скільки дров входить у вантажну машину?

А можна вмістити в ГАЗ-53 6 куб. м дров?

Якщо борта високі або якщо завантажувати звичайний кузов з максимальною гіркою, то можна. Коли ж дрова в кузові не накидані, а покладені (хоча це, звичайно, мрії), ті 6 кубів увійдуть у нього без зусиль.

Загалом, щоб правильно оцінити обсяг привезених вам дров, потрібно знати 2 речі: об’єм кузова і спосіб їхнього укладання. Можна прорахувати й обсяг при навантаженні “з гіркою”, розділивши для цього дрова на 2 умовні геометричні фігури: окремо – паралелепіпед кузова по обріз бортів; окремо – гірка, все що вище бортів.

Щоб одержати зразковий обсяг дров, потрібно скласти об’єм обох фігур, який можна одержати шляхом перемножування довжини, висоти й ширини.

Колоті дрова

Зрозуміти скільки колотих дров у кубі досить просто: перемножуємо ширину, довжину, висоту. Отриманий таким чином об’єм називають “складовим” (або складометр дров). Для одержання цифр, максимально наближених до реальних, використовують коефіцієнти, що залежать від типу деревини, розміру дров і т.п. Більшістю продавців у роботі прийнято використовувати середній показник – 0,7.

Куб чурбаків – це скільки?

Ситуація аналогічна описаної вище з виправленням на коефіцієнт, тут він буде 0,6, тому що щільність укладання чурбаків нижча.

Насипний кубометр

Одиниці об’єму непокладених дров, є насипний кубометр. Перше, що потрібно зробити для розрахунку навалених дров, перевести “насипні” куби в “складометри”. Скористайтеся наступною таблицею:

Довжина поліна 0,25 м; 0,33 м; 0,50 м; 0,75 м.

Коефіцієнт 0,8; 0,78; 0,75; 0,73.