Категорії
Сад та город

Як позбутися фітофтори на вашій картоплі

Не рідко дачники зустрічаються з таким явищем, як фітофтора на картоплі. У цій статті ми вирішили розповісти як позбутимся фітофтори на картоплі.

Друга половина літа – це не тільки чудова пора, коли вже можна зібрати перші плоди з вирощуваних рослин, але і час пробудження згубної фітофтори. Це підступне захворювання, що вражає в основному пасльонові культури, здатне скосити якщо не весь урожай, то більшу його частину. Деякі садівники не намагаються з нею боротися, а просто вибирають ранні сорти томатів, перців, баклажанів і картоплі і збирають урожай до початку сезону фітофтори. Інші садівники активно, а, головне, ефективно борються з цією напастю. Нижче ми розповімо про способи боротьби фітофторою на картопляних грядках.

Що таке фітофтора?

Фітофтора, фітофтороз або бура гниль – це дуже поширене захворювання пасленовой культури. У меншій мірі воно може вражати суницю, рицину і гречку. Саме ця хвороба в XIX столітті стала причиною великого голоду в Ірландії. А в нашій країні від фітофторозу щорічно утилізується близько 4 млн. тонн картоплі.

З латини фітофтороз перекладається, як знищує рослина. Таку назву ця хвороба отримала завдяки її збудника – простому грибу Phytophtora infestans. Він неймовірно швидко розмножується, пожираючи в процесі своєї життєдіяльності до 70% врожаю. Цей гриб поширюється зооспорами, які можуть міститися у зараженому грунті або бульбах картоплі. Також зооспори фітофтори можуть бути присутніми у сховищах картоплі, якщо там коли-небудь зберігалися уражені бульби. Зооспори гриба, що викликає фітофтороз, поширюються разом з вологою від хворої бадиллі картоплі до здорової. При цьому чим більше вологи і чим тепліша погода, тим швидше відбувається їх поширення.

Перші ознаки захворювання будуть помітні на нижніх листках картопляних кущів, але потім уражається і інша частина бадилля, разом з підземними бульбами. На листках картоплі хвороба проявляється у вигляді бурих плям з малопомітним пухнастим білим нальотом, який утворюється спорами грибка. На стеблах картоплиння замість плям утворюються смуги темно-коричневого кольору. При цьому у вологу погоду плями і смуги намокають і гниють, що полегшує поширення нових спір. В суху ж погоду плями і смуги висихають. Бульби картоплі, уражені фітофторою, також мають темні плями, які у подальшому починають розростатися в глибину і ширину і гнити.

Важливо!

Перед збиранням картоплі на зберігання дуже важливо ретельно оглядати бульби, особливо якщо картопля збиралася в кінці липня – початку серпня.

В цей час ознаки фітофторозу на бульбах картоплі ще не так виражені, як в осінній період збирання.

Профілактичні заходи

Перед тим як розповісти, чим обробити картоплю перед посадкою від фітофтори розповімо про заходи профілактики цього захворювання. Запропонований нижче комплекс агротехнічних заходів дозволить значною мірою знизити ймовірність зараження картоплі фітофторозом:

Обробка грунту на картопляній грядці від фітофтори та її подальше мульчування.

Вибір в якості посадкового матеріалу бульби тільки тих сортів картоплі, які мають високу стійкість до фітофтори. Серед усіх сортів картоплі, стійких до цієї хвороби, популярністю користуються Весна, Невський, Ред Скарлетт і Удача. Якщо в якості посадкового матеріалу будуть використовуватися сорти картоплі схильні до фітофторозу, то перед сівбою треба визначити, чи є вони носіями спір чи ні. Для цього бульби картоплі треба помістити на кілька тижнів у приміщення з температурою від +15 до +18 градусів. Весь цей час треба уважно оглядати бульби картоплі на наявність потемнінь, а при їх виявленні викидати вражений бульбу. В цілях запобігання подальшого поширення решта бульби треба обробити Фитоспорином-М або Агатом-25К.

Дотримання сівозміни на грядках

Роздільна висадка пасльонових культур на грядках. Ця міра необхідна для захисту різних культур від фітофтори, у разі зараження однієї з них.

Дотримання рекомендованої дистанції між сусідніми кущами картоплі. Сильно загущені посадки картоплі погано провітрюються, в результаті чого створюються ідеальні умови для поширення фітофтори.

Підгортання картоплі. При цьому чим товще шар землі буде у стебла картопляного куща, тим менше ймовірність розвитку фітофтори.

Своєчасне видалення всіх хворих кущів картоплі з подальшим їх спалюванням.

Обробка картоплі від фітофтор

Укупі з заходами профілактики передпосівна обробка картоплі – це практично 100% запорука успіху в боротьбі з фітофторою. Обробка бульб картоплі перед посадкою може проводитися з використанням народних засобів або за допомогою хімічних препаратів.

Народні засоби

Народні засоби прекрасно допоможуть при профілактиці фітофтори, а також на її початкових стадіях. Але у випадку масштабного зараження народні засоби будуть безсилі.

Найчастіше в боротьбі з фітофторою використовуються наступні рецепти:

Настій з часнику. Для його приготування треба дрібно порубати 100 грам часнику і додати до нього 10 літрів води. Настоюватися цей розчин повинен протягом доби. Тільки після цього вже готовий настій потрібно процідити і розпорошити на картоплю. Повторювати обробку треба щотижня протягом 30 днів. При цьому кожен раз для обробки картоплі треба готувати новий розчин.

Настій з кислого кефіру. Використання свіжого кефіру в боротьбі з фітофторою не дасть потрібних результатів, тому важливо брати саме кислий кефір. Його в обсязі 1 літра треба змішати з 10 літрами води і добре перемішати. Після настоювання протягом 2 – 3 годин розчин буде готовий. Таким настоєм треба обробляти картопляні кущі щотижня до моменту збирання врожаю.

Дуже ефективним методом боротьби з фітофторозом є застосування розчину мідного купоросу, марганцівки і борної кислоти. Для його приготування треба розчинити по чайній ложці кожного компоненту в 1 літрі окропу. Після їх остигання, отримані 3 літри треба змішати ще з 7 літрами і обробити картоплю. Обробка цим розчином проводиться двічі за сезон: в липні і серпні з інтервалом у кілька тижнів.

Хімічні засоби

Хімічні препарати є найбільш ефективними засобами у боротьбі з фітофторозом. Але в них є один недолік: вони можуть накопичуватися в бульбах і грунті. Тому обробка картоплі цими препаратами повинна проводитися тільки в тому випадку, коли інші засоби безсилі і тільки в зазначених виробником дозуваннях.

Для картоплі існує одна ефективна схема застосування хімічних препаратів проти фітофтори. Вона включає в себе наступні етапи:

Перед посадкою рекомендується обробити бульби Фитоспорином-М.

На цьому етапі від фітофтори обробляється тільки бадилля картоплі. При цьому її висота має бути не менше 25 – 30 см Для обробки можна використовувати будь-препарат з фунгіцидною дією, наприклад, бордоську рідину, сірчанокислу мідь або мідний купорос.

Третя обробка картоплі від фітофтори повинна проводитися перед цвітінням. Якщо погодні умови сприятимуть поширенню фітофтори, то для обробки треба використовувати Эксиол, Епін або Оксигумат. Якщо ж буде стояти тепла і посушлива погода, то можна обмежитися такими препаратами, як Крезацін або Силоміць.

Через одну – два тижні від третьої обробки від фітофтори картоплю треба обробити фунгіцидними препаратами з контактною дією. До таких препаратів належать Дітан М-45 і Эфаль. Якщо зараження набуває масштабний характер, то ці препарати треба замінити на більш сильні, такі як Оксихом і Ридоміл. У цьому випадку повторна обробка повинна проводитися через 2 тижні від першої.

Після цвітіння картопляні кущі можна обробити від фітофтори препаратом Браво.

На стадії формування і дозрівання бульб картоплі рекомендується обробляти препаратом Алюфит.

Важливо! Обробку картоплі будь-яким з цих препаратів треба проводити тільки в суху і безвітряну погоду.

Висновок

Обробка картоплі від фітофтори проводиться до тих пір, поки не буде зібраний урожай. У більшості випадків, при своєчасному початку боротьби з фітофторою картоплі перемогти її буде нескладно. Але набагато краще попередити розвиток цієї хвороби шляхом передпосівної обробки грунту і ретельного вибору бульб картоплі для посадки.