Категорії
Сад та город

Як правильно обрізати чорну смородину восени

Обрізка чорної смородини – процедура, яку потрібно проводити щорічно. Хтось звик робити це навесні, ми ж рекомендуємо основну обрізку провести все ж восени.

Справа в тому, що бруньки у смородини розпускаються навесні досить рано, як тільки приходить перше потепління. А обрізку потрібно провести до того, як розпустяться бруньки. Якщо ви встигнете – чудово, якщо ж пропустите момент і візьметеся за обрізку, коли бруньки вже почали набухати, рослина пустить всі сили на відновлення, плодоношення може початися пізніше. В результаті урожай буде менше, тому як і часу на плодоношення у рослини залишиться менше. В цьому випадку обрізку краще відкласти до наступної осені. Але тоді рослина залишиться без обрізки, що може істотно знизити врожайність.

Тому краще проводити обрізку смородини саме восени, коли часу на це більше і ризиків менше.

Коли краще: відразу після збирання врожаю або після опадання листя

Тут як дозволить час. Є можливість провести процедуру, коли ягід уже немає, а листя ще не облетіло, беріться за секатор відразу. Якщо в городі і так вистачає справ, залиште обрізку на вересень-жовтень, коли вже западе листя. Всі правила актуальні і для серпневої, і для осінньої обрізки.

Як правильно обрізати чорну смородину

В першу чергу потрібно зрізати всі сухі, хворі та пошкоджені, в тому числі шкідниками, гілки та спалити їх, щоб шкідники не поширилися по городу. Вони все одно не принесуть вам гідного врожаю, навіщо ж тоді їх годувати?

Далі потрібно зрізати всі майже лежачі на землі пагони, щоб кущ був компактним і не розвалювався. Якщо їх не обрізати, то, як мінімум, потрібно спорудити опору, щоб підняти кущ. Встановіть кілочки, на них закріпіть горизонтальні рейки і на них укладіть гілки. Якщо є бажання розмножити кущ, пагін навпаки залиште на землі, укладіть його в лунку, присипте землею і закріпіть. У наступному році секатором відріжте його від маточного куща і пересадіть на нове місце. Це, до речі, найпростіший спосіб розмноження смородини. Через пару-трійку років новий кущ дасть вам урожай.

Основний урожай смородини ми знімаємо з 2-3 літніх пагонів. Гілки старше 5 років не плодоносять, а тому їх потрібно обов’язково зрізати, щоб не забирали харчування і не загущували кущ. Як їх відрізнити? Це потемнілі, сірі, здеревілі галузі. Причому зрізати їх потрібно в рівень з землею, практично не залишаючи пеньків.

Тонку прикореневу поросль потрібно видалити, щоб вона не загущала кущ, не відбирала харчування у міцних 1-2 літніх пагонів, не ставала зайвим притулком для шкідників. Недозрівша слабка поросль взимку найімовірніше загине, так навіщо кущу виношувати її зараз? Розріджені кущики, де пагони не затінюють один одного і не перешкоджають руху повітря в наступному році будуть плодоносити набагато краще, дадуть великі і солодкі ягоди. В результаті обрізки в ідеалі повинно залишитися 10-15 міцних здорових багаторічних пагонів різного віку. Ось тоді кущ дасть максимальний урожай.

Ну і останнє, що треба зробити, це прищипнути верхівки молодих пагонів, щоб спровокувати розгалуження куща. Зрізати їх потрібно над брунькою на відстані пів сантиметра під кутом 45 градусів. В результаті ми отримаємо кілька плодоносних гілок, що принесе ще більше врожаю. Крім того, саме на свіжих верхівках найчастіше обгрунтовуються шкідники. Тому ми заодно і оздоровимо кущ, що також допоможе підвищити врожайність смородини.

Копіювання матеріалів з сайту "Наука і правда" без письмової згоди редакції заборонено і вважається порушенням авторських прав. Всі права захищені законом про авторське право.