Категорії
Сад та город

Як правильно підготувати смородину до зими, щоб на наступний рік отримати гарний урожай

Дотримуючись нищенаведених рекомендацій, кущі смородини приємно здувують вас рясним урожаєм солодких ягід.

Обрізка кущів смородини і підготовка грунту восени

Цей багаторічний ягідний чагарник є практично на кожній присадибній ділянці, і не дивно: про користь смородини поінформовані всі. А морозостійкість, невибагливість ягоди щодо грунту і відсутності необхідності в ретельному догляді змусили садівників перейнятися до неї всією душею. Своєчасний полив, підживлення і догляд за грунтом – і рясні врожаї протягом 15-20 років гарантовано. В умовах підвищеного комфорту смородина деяких сортів може вирости до 2-х метрів і обдарувати величезним запасом вітамінів.

Так як ягода невибаглива, закласти кілька плодових бруньок і дати невеликий урожай, вона здатна без особливого догляду. Але і зовсім припиняти догляд не рекомендується: урожай поступово, з кожним роком буде прагнути до мінімуму, втрачаючи при цьому і смакові якості, і, врешті-решт, смородинові кущі перестануть плодоносити.

Щоб уникнути цього, чагарникам необхідно забезпечити комфортну зимівлю – провести обрізку і підготувати грунт.

Обрізка

Її виконують, як правило, після листопаду. Необхідно обрізати:

  • пошкоджені і поламані гілки;
  • «хворі» гілки;
  • почорнілі гілки, вік яких понад 5 років;
  • однорічні прикореневі пагони (слід залишити 3-4 найбільш сильних нульових пагонів);
  • верхню частину інших нульових пагонів;
  • центральні пагони;
  • гілки, що не мають розгалужень.

Для обрізки будуть потрібні садові ножиці, підійде і гострий ніж. А над товстими гілками слід попрацювати ножівкою. Дану процедуру, яка сприяє розвитку і хорошій врожайності, проводять щоосені.

Обробка грунту восени

Частиною підготовки рослини до зимівлі відноситься і обробка землі під кущами, і її також виконують після листопаду. Вологість і повітрянепроникаємість грунту – умови, для плодових чагарників важливі, і створюють їх за допомогою перекопування грунту, розпушування грунту та нанесення мульчируючого шару.

Перекопка

Ділянку, на якій виростає смородина, перекопують лише за умови великої кількості мулу в складі грунту, а також ущільнення і / або обважнення грунту. Якщо грунт легкий, можна обійтися не надто глибоким розпушуванням.

Мета перекопування грунту – подальше внесення в неї підгодівлі, восени – містять фосфор і калій. Сприятливий вплив на смородину надасть і використання осінніх органічних підгодівель. А ось вносити підживлення з вмістом азоту в осінній період не слід.

Розпушування

Процедура розпушування грунту вимагає обережності, недотримання якої може призвести до пошкодження мочковатих коренів, що лежать ближче до поверхні – на глибині 10-40 см. Справа в тому, що розташування основних коренів плодово-ягідних кущів горизонтально, деякі з них розростаються в сторони – на 1 – 5 м від куща, і лише невелика їх кількість зростає углиб. Таким чином, ризик випадково зрізати тонкий корінь, великий.

Зважаючи на таку будову кореневої системи розпушування грунту повинно бути виконано дуже акуратно. Рекомендована глибина розпушування під кущами – 5-8 м, за межами діаметра крони – 10-15. Для розпушування використовують мотику, сапку, граблі, спеціальні вила або розпушувачі грунту.

Мульчування

Перед тим, як приступити до передзимового мульчування, слід позбутися річного шару. Для мульчування застосовують: тирсу, лушпиння насіння, залишки їжі, компост, торф і подрібнену солому. Недоліком останньої є її аромат, який приваблює мишей. Орієнтовна товщина шару – 10 см.

Мульча забезпечує кореневій системі тепло в морозну погоду і допомагає зберігати оптимальну вологість грунту тривалий час.

І перекопування, і розпушування позбавлять від гризунів, які залишаються в грунті ближче до кореневої частини. Але якщо не ліквідувати мульчу ранньою весною, непрохані гості не тільки добре поживляться, а й завдадуть садівникам відчутної шкоди. Відлякати їх можна часниковим бадиллям, подрібненим і розкиданим поблизу від чагарників.

Головне – не нехтувати комплексом осінніх заходів, і тоді смородина щоліта буде радувати багатим урожаєм ароматних і корисних ягід.