Категорії
Сад та город

Як захистити рослини від заморозків, щоб не залишитись без урожаю

Як правило, починаючи з травня, у дачників немає жодного вільного дня: їм треба орати, сіяти, висаджувати. Але корективи в щільний графік городніх робіт вносить погода. Нинішній травень особливо холодний, а перед нічними заморозками садівники кидають всі турботи і рятують рослини. Інакше навіть нульова температура погубить і молоді сходи, і багаторічні чагарники, і квіти. Що потрібно зробити, щоб заморозки не стали городньою катастрофою і яким рослинам не допоможеш?

Укриття

Перший і найпоширеніший спосіб «зігріти» рослини – вкрити їх.

Можна використовувати звичайну щільну плівку, але рослини під нею потрібно вкривати безпосередньо перед заморозками, а відразу після них – прибирати її. Якщо залишити плівку на пагонах огірків або розсаді томатів на кілька днів, рослини згорять.

Безпечніше, дешевше і екологічніше вкривати нетканим матеріалом. Він буває різної щільності і кольору, але у будь-якого виду цієї «ковдри» є перевага: у нього є мікропори, які дозволяють рослинам дихати.

Якщо після заморозків матеріал з грядки не прибирати, то в червні-липні він буде виконувати іншу функцію: захищати рослини від прямих сонячний променів і опіків.

Димлення

Зігрівають рослини і димом. Цей спосіб підходить для плодових і ягідних чагарників і дерев, а також парників і теплиць. Його ж використовують і на виробництві.

Спеціальні димові шашки і завіси продають в магазинах для садівників. Якщо ви вибрали цей спосіб для зігрівання рослини, то доведеться ночувати на дачі. Пристрій потрібно підпалювати перед світанком, коли температура опускається особливо низько, і обов’язково робити це в безвітряну погоду. Умов багато, а результат не завжди передбачуваний, тому на дачі рослини краще вкривати нетканим матеріалом.

Кому потрібна допомога?

Переживати про те, як травневі заморозки до -2, -4 º переживуть хризантеми, троянди і петунії, не варто. Холод спокійно переживуть цибуля, часник, морква, буряк, шпинат. 

А ось тропічних гостей на наших городах – базилік і індійські чорнобривці – потрібно вкрити. «Зігріти» доведеться і виноград. Навіть холодостійкі сорти, які переносять зимові температури до – 20 °, після травневих морозів можуть загинути: не витримають трав’янисті пагони. Укрити потрібно і суницю: якщо заморозки доберуться до квітів, то чагарник, якщо і виросте, будуте кривим, а ягоди у нього – несмачні.

Для квітучих зараз яблунь, вишень і слив страшні не тільки заморозки, а й вітер: він забирає пилок і плоди на деревах не формуються. Але захистити їх, на жаль, неможливо.