Категорії
Історія

Хто такі Сарамати і чому вони зникли?

Сармати – згідно грецьким і римським письменникам, самий войовничий народ Сходу. Проживали на території сучасних Росії, України і Казахстану кочівники тримали в страху всі народи від Китайської до Римської імперії.

Саме сарматські жінки, на думку істориків, стали основою легенд про амазонок. Сарматські найманці, перекинуті Римом в Британію, стали джерелом кельтських міфів про легендарного короля Артура і його лицарів.

Ким же були ці загадкові воїни і, чому численний народ зник зі сторінок історії?

Хто такі?

Під сарматами (в деяких джерелах савроматами) прийнято мати на увазі конгломерат іраномовних кочових племен, що проживали на досить великій території від Дунаю до Аральського моря.

Західні сармати запам’яталися в особі потужного племінного союзу язигов і роксоланов, які тероризували Рим в I-II століттях н.е. Східні сармати – сіраки, саки, аорси і алани стали справжнім бичем для народів Кавказу, скіфів і Боспорського царства. Вони ж організовували грабіжницькі рейди на Близький Схід.

З антропологічної точки зору, кочівники ставилися до європеоїдної раси. Однак, як це відбувалося і з іншими народами Великого Степу, міграція принесла племенам деякі монголоїдні риси і елементи азіатської культури.

Варто зауважити, що присутність сарматів для Росії і України не залишилося безслідною. Від них збереглися назви річок (Дністер, Дон, Ашкадар і т.д.), численні похоронні кургани, золоті скарби. Існує припущення, що західні сармати є основними предками східних і південних слов’ян.

Куди зникли?

Сармати і скіфи були родинними народами і говорили на одній мові. В період навали перського царя Дарія I в Скіфію, обидві кочові держави боролися в союзі один з одним.

Хто такі сармати і що з ними сталося?

Однак, до кінця III століття до н.е. союз розпався і аж до IV століття н.е. сармати стали домінувати в регіоні.

Передбачається, що важка кіннота, з закутими в броню наїзниками і кіньми (катафрактарії), вперше з’явилася саме у сарматів. Військова демократія в суспільстві, активне залучення до війни жінок і релігія, має на увазі обов’язкове вбuвство людини для ініціації, робили сарматські племена воістину небезпечними ворогами.

Кінець сарматського пануванню принесли гуни, ще один кочовий народ, який втік від кордонів Китаю на Захід. У IV столітті н.е. гуни розгромили аланів, знищили зайняли Крим остготів, поневолили даків, західних сарматів, а потім, нарешті, вторглися в межі Риму.

Одні кочові племена визнавали владу гунів і асоціювалися з переможцями, інші відступали в Європу. В історіографії період отримав назву Велике переселення народів.

Сарматські племена були знищені, а народ розчинився в потоці біженців. Від колись непереможної нації залишилася лише рядок в історії.

Копіювання матеріалів з сайту "Наука і правда" без письмової згоди редакції заборонено і вважається порушенням авторських прав. Всі права захищені законом про авторське право.