Категорії
Сад та город

Коли потрібно проводити обрізку винограду

Останнім часом садівники аматори часто задають питання на таку тему – коли правильно приступати до обрізання винограду восени?

Частина з них запитує – а чи можна провести обрізання винограду відразу після збирання врожаю , залишивши тільки потрібні пагони для плодових ланок на майбутній рік, а все решта видалити відразу? Адже, на їхню думку, це прискорить визрівання виноградної лози, і загальмує зростання самих пагонів.

Спершу давайте розберемося що станеться з виноградним кущем в результаті проведення ранньої обрізки в серпні-вересні.

В середині серпня кущі ще активно ростуть, а ми видаляємо відразу 4/5 пагонів. Як наслідок різко змінюється співвідношення кореневої та надземної частини рослини, на користь кореневої.

Кущ винограду намагається вирівняти це співвідношення, почне прискорювати ростові процеси, адже температура повітря і грунту ще високf, волога в грунті присутня.

За рахунок чого буде нарощуватися надземна частина:

– за рахунок пасинків;

– за рахунок бруньок в зимуючих очках.

Наслідки такої обрізки будуть катастрофічними – вона не поліпшила визрівання, що не загальмувала ріст пагонів, а зовсім навпаки.

Другий важливий момент – кущ винограду отримує харчування в цей час тільки завдяки листам. Не слід видаляти листя на винограді (тільки хворі або старі, початківці жовтіти).

Уявіть, що ви видалили 4/5 всієї листової поверхні, якій працювати ще 40-60 днів в залежності від регіону. Весь цей час листя будуть виробляти.

Після збору врожаю листя перенаправляють харчування з грон, створюючи запас поживних речовин в корені і багаторічній деревині. А адже попереду зима, потім весна і саме цей запас дасть харчування для росту молодих пагонів навесні.

Коли потрібно приступати до обрізання винограду?

Якщо ви збираєтеся вкривати ваш виноград на зиму, то обрізку необхідно провести восени. Краще починати обрізку через 2 тижні після природного листопада.

Але в деяких регіонах природний листопад може і не настати, а листя опаде після перших заморозків. Тому після опадання листя в результаті заморозків теж можна починати обрізку винограду через два тижні.

Навіщо чекати два тижні після опадання листя?

Вважається що за цей час відбувається відтік поживних речовин з однорічної деревини в багаторічну і в корінь. В такому випадку виноградний кущ краще підготовлений до зимівлі.

Якщо немає ні природного листопада, ні заморозків, тоді слід орієнтуватися на терміни укриття винограду в вашому регіоні. У моєму регіоні – це початок листопада, тому до обрізки можна приступати в кінці жовтня.

Підсумок: дуже рання обрізка винограду, відразу після збору врожаю, може привести до затягування визрівання лоз, сприяє передчасному пробудженню бруньок в зимуючих очках, значно знижує запаси поживних речовин в коренях і багаторічній деревині. Внаслідок цих причин відбувається погана зимівля.