Категорії
Квітникарство

Коли потрібно викопувати гладіолуси в 2020 році

Гладіолуси є одними з найкрасивіших квітів на наші присадибній ділянці. Це досить невибагливі рослини, за якими однак потрібен пильний і ретельний догляд. І одним з найважливіших етапів при вирощуванні гладіолусів є їх викопування на зиму.

Коли гладіолуси пора викопувати?

Для того щоб щорічно отримувати красиво квітучі гладіолуси, необхідно дочекатися моменту, коли їх цибулини повністю дозріють. А ось вже потім приступати до викопування.

Зазвичай це відбувається через 40-45 днів після закінчення цвітіння, а саме в середині або кінці вересня. Саме в цей момент і слід викопувати гладіолуси на присадибній ділянці.

Чому з цим процесом затягувати не варто? Вся справа в тому, що прохолодна і сира погода з різкими перепадами температур може сприяти розвитку і появі хвороб на цибулинах рослин.

Першими прибирають ті сорти гладіолусів, які раніше всього відцвіли. А як бути, якщо гладіолуси все ще цвітуть? У такому випадку кожен квітникар повинен керуватися своїм баченням ситуації. Але навіть такі гладіолуси потрібно обрізати і викопати. Вони дозріють уже в домашніх умовах при зберіганні. Правда з таких цибулин потім виростуть більш дрібні квітки.

Коли викопувати квіти в 2020 році?

Цього року у вересні стоїть середня погода і великих середньодобових перепадів температур не спостерігається. Тому приступати до викопування гладіолусів на присадибній ділянці потрібно в третій декаді вересня. Тоді цибулини повністю дозріють і будуть добре зберігатися.

Як правильно прибирати гладіолуси?

Для початку рослини підкопують. Найкраще використовувати вила. Потім гладіолуси висмикують руками з землі, дуже обережно обтрушують і розкладають для просушування на плівку, фанеру або інший подібний матеріал. При цьому їх краще просушувати не на землі, а на якомусь столі або дерев’яному ящику.

Відразу ж проводять ревізію бульбоцибулин. Всі хворі і пошкоджені відбраковують і викидають або спалюють.

Стебло рослин при збиранні необхідно зрізати, залишивши лише невеликий шматочок розміром до 1 см. При гарній і сонячній погоді гладіолуси підсушують на відкритому повітрі протягом 2-3 днів.

Далі потрібно буде материнську бульбоцибулину відокремити від замісної, очистити її від покриваючої луски і коренів, а також відокремити бульбобруньки. Відразу після викопування гладіолусів це буде зробити досить просто. А ось вже пізніше є ризик пошкодити майбутній посадковий матеріал.

Після просушування і процедури очищення бульбоцибулин, їх потрібно замочити в розчині марганцівки протягом 40-50 хвилин і знову просушити. Далі поміщаємо гладіолуси в коробку і прибираємо на зберігання. Для цього ідеально підходить будь-яке темне місце з відносною вологістю повітря 70 відсотків. А от щодо температурного режиму сказати дуже складно.