Категорії
Сад та город

Коли потрібно викопувати картоплю щоб не поспішити і не запізнитися

Час дозрівання картоплі залежить від погоди, сорти, регіону вирощування і грунту. Якщо хочеться спробувати молоді бульби, картоплю викопують в липні, для цього годяться ранні сорти. Для осіннього збору врожаю висаджують картоплю з пізніми термінами дозрівання, вона довше зберігається. За оптимальних умов зберігання такі плоди спокійно пролежать до весни.

Терміни збору врожаю

Перед прибиранням бульб перевіряють їх зрілість. Якщо зібрати картоплю завчасно, то вона довго не зможе зберігатися. Шкірка у таких плодів тонка, легко пошкоджується і швидко гниє.

При зборі перезрілих бульб виникнуть проблеми під час зберігання. Почнуть утворюватися паростки, і картопля проросте. Смак у такого продукту буде гірше, адже всі поживні речовини перейдуть з коренеплоду в паростки.

Овочі збирають з кінця серпня до середини вересня, коли спека вже закінчилася, а дощі ще не почалися. Для ранніх сортів картоплі дозрівання наступає через 80 діб після посадки, для середньостиглих видів вегетація становить 100 днів, а для пізніх сортів – 120 діб. Чим сухіше літо, тим швидше достигають овочі, але смак плодів гірший, ніж у картоплі, яка отримує достатню кількість вологи.

Важливо!

Збирають коренеплоди в суху погоду, при зборі врожаю в період дощів бульби швидко псуються, зберігаються вони недовго.

Ознаки зрілості картоплі

Не завжди терміни дозрівання відповідають ступеню зрілості картоплі. При холодному і дощовому літі час дозрівання плодів збільшується. Зазвичай збирання врожаю починають через 3 тижні після того, як листя і стебла почали жовтіти і сохнути.

Ознаки дозрілої картоплі:

  1. Основний фактор стиглості овочів – зів’яле бадилля. Якщо зелена частина висохла, то бульби вже не розвиваються, тримати їх далі в землі немає сенсу. Якщо бадилля висохло раніше терміну закінчення вегетативного періоду, то це може вказувати на зараження картоплі фітофторозом.
  2. Над кущем земля підвелася і злегка потріскалася.
  3. Слід викопати пару кущів, взяти картоплю і потерти одна об одну. Якщо шкірка не стирається, то картопля стигла. При цьому бульби повинні бути великими в залежності від сорту.

Зверніть увагу!

Після збирання картоплі все бадилля з ділянки слід прибрати. Розкладаюча верхня частина стане притулком для зимівлі шкідників. Буде заражений грунт, що погано впливає на майбутній врожай.

Зберігання врожаю

Бульби не відразу переносять після викопування в льох. Їх очищають від налиплої землі і залишають підсохнути.

Складають висохлу картоплю в дерев’яні або пластикові контейнери, підійдуть сітчасті мішки. При укладанні відсортовують гнилі, пошкоджені, надрізані, поїджені комахами плоди. Ящики залишають в прохолодному місці з вологістю 90%. За 2 тижні заражені бульби проявлять себе, картоплю знову слід пересортувати і відправити на постійне місце зберігання на всю зиму.

У сховищі вологість повітря не повинна перевищувати 70%. Температура зберігання овочів + 2 + 3ºС. Нижче цього показника бульби почнуть мерзнути і гнити, при збільшенні температури вище + 3ºС картопля почне проростати.