Категорії
Сад та город

Коли викопувати картоплю у 2020 році і як правильно її зберігати

Збирати картоплю набагато веселіше, ніж садити, погодьтеся? Це нагадує пошук їстівних скарбів і здається простим заняттям. Однак, знання деяких нюансів збирання картоплі допоможе не тільки зібрати бульби, а й збільшити урожай!

Існує два основних типи збирання картоплі: молодий урожай і для зберігання, і час збору коренеплодів і методи розрізняються між двома типами. 

Оскільки хочеться отримати свіжу картоплю і для готування влітку, і для зберігання на зиму, слід посадити окремі рядки під ці цілі спочатку.

Питання, коли викопувати кожен урожай, може поставити початківців городників в складне становище, але як тільки ви дізнаєтеся основні принципи, вибір часу збору врожаю буде нескладним!

Коли викопувати молоду картоплю?

Під молодою картоплею мається на увазі всі сорти, зібрані на стадії маленьких бульб з тонкою шкіркою, і ранньостиглі – вони займають приблизно 50-55 днів від посадки для дозрівання.

Першою ознакою того, що утворилася нова картопля, є поява квітів. 

Коли рослини зацвіли, не озброюйтесь відразу вилами або лопатою. Рукою в рукавичці, без інструментів, знайдіть в гребені кілька нових картоплин, потім закрийте коріння грунтом знову, зробіть насип навколо куща. Обробіть листовим добривом Фолірус з калієм або проведіть підгодівлю настоєм деревного попелу (на десятилітрове відро розвести кілограм попелу, прокип’ятити 10 хвилин, залишити на два дні, знову розбавити на 10 літрів і поливати під корінь).

Як правило, бульби знаходяться в грунті на глибині від 10 до 15 см. Якщо ви проявите обережність, при послідовній вибірці деяких коренеплодів, то решта картоплі буде благополучно рости і збільшуватися до кінця сезону.

Молоду картоплю відразу їдять, вона погано зберігається і швидко зморщується, в’яне. Тонка шкірка, яка робить перший урожай таким привабливим, обмежує термін зберігання тижнями, а не місяцями. Тому насолоджуйтеся новою картоплею відразу після її збору.

Збір картоплі для зберігання

Для отримання великої картоплі для зберігання на зиму, злиште нехай рослина продовжує рости після цвітіння. Додавайте мульчу, проводьте припудрювання деревного попелу по листу від колорадського жука і стежте за бадиллям.

Великі бульби, заповнені крохмалем, білком, вітамінами і мінералами, які ми їмо, є кінцевим результатом зростання картопляної рослини.

Після посадки на початку сезону бульби насіннєвої картоплі утворюють паростки з поглиблень, званих «очками», і ці паростки розвиваються в стебла і листя рослин картоплі.

У міру того, як рослини стають більше і збирають енергію від сонця, вони починають розвивати бульби під землею, зазвичай до появи квітів.

Бульби стають все більшими, поки не досягнуть свого остаточного, зрілого розміру, і листя в цей момент відмирає.

Коли бадилля полягло, можна викопувати. Хтось робить це вилами, хтось лопатою, піднімаючи грунт на відстані близько 15 см від основи рослини. Якщо ви працюєте лопатою, то прихопіть з собою миску і складайте туди всю випадково порізану картоплю – відразу в кухню на переробку.

Цілу і міцну картоплю мити не треба, а от провести процедуру затвердіння варто. Це допомагає шкірі потовщуватись і продовжує термін зберігання бульб. Викладіть бульби в один шар на газету, лотки або картон в прохолодному темному місці (з температурою від 10 до 15 C) з високою вологістю і хорошою вентиляцією на один-два тижні.

Відсортуйте картоплю, видаляючи всю з ознаками пошкодження, і помістіть добірні бульби в картонні коробки (з вентиляційними отворами з боків), низькі кошика або неглибокі дерев’яні ящики. Не насипайте з гіркою щоб уникнути гнилей. Накрийте контейнери картоном або листами газети, щоб заблокувати світло.

Місце зберігання повинно бути холодніше, ніж місце затвердіння картоплі, з температурою від 4,5 до 7 C. Регулярно перевіряйте бульби і видаляйте будь-які з ознаками гниття або висихання.