Категорії
Дім

Плити для перекриття: п’ять помилок, які в жодному разі не можна допускати

Плитні перекриття є досить поширеним рішенням в приватному житловому будівництві. Часто їх використовують навіть самостройщики і тут іноді не вдається уникнути помилки. Помилки з плитами особливо небезпечні, тому що вони можуть загрожувати обваленням або пошкодженням всієї конструкції. Виправлення цих помилок не обмежиться косметичними заходами, а зажадає повного демонтажу перекриттів.

Різновиди плит перекриттів

Більшість помилок пов’язана з порушенням схеми обпирання, тому для розуміння важливо розуміти, чим плити відрізняються один від одного.

За формою перетину основні види плит, представлені на ринку, поділяються на ребристі і пустотні.

Ребристі плити мають П-подібну форму і використовуються рідше, ніж пустотні.

Пустотні плити мають прямокутну форму перетину з циліндричними порожнинами в тілі плити.

Іншою важливою відмінністю є спосіб виробництва плити – від нього залежить схема армування. Пустотні плити можуть бути виготовлені опалубним або безопалубочним методом.

Зверху – безопалубочний метод, робоча арматура знаходиться в нижній частині. Нижня картинка – опалубочний метод, з країв вироби присутній поперечна арматура.

Опалубний (ПК) метод – плиту заливають всередину опалубки з арматурою. Виробники відразу знають, де буде край плити, тому вони підсилюють ці місця верхнім і поперечним армуванням.

Безопалубочний (ПБ) метод – плиту заливають відразу на велику площу, а потім нарізають на плити потрібного розміру. У цьому випадку плита має тільки поздовжнє армування, поперечних елементів в ній немає. У робочій зоні плити арматура зазвичай тонше, основна робоча арматура знаходиться знизу.

Робочі зони плити є її нижня частина, так як саме на ці місця доводиться основне прогинаюче зусилля, яке може зламати перекриття.

Тепер розберемо основні помилки.

Винос плити за межі стіни під балкон

Коли плита виявляється довшою прольоту, з неї формують основу балкона. У звичайних умовах основна згинається навантаження припадає на центр плити, а поперечні сили тиснуть в місцях обпирання перекриття на стіни. Саме для цього при опалубному способі виробництва роблять поперечне армування, яке сприймає ці поперечні навантаження.

Вплив поперечних і згинаючих навантажень на плиту в нормальному положенні і при винесенні її краю за стіну.

Якщо край плити зміщують за межі стіни і роблять з нього балкон, то перекриття спирається на стіну тим місцем, в якому відсутнє поперечне армування. В цьому випадку плиту може зрізати в точці опори, в результаті чого відбудеться обвалення балкона.

Обрізка плити, виготовленої опалубним методом

Ці плити повинні бути підібрані під конкретні розміри прольоту, причина така ж, як і в минулому помилки. Обрізаючи край плити з поперечною арматурою, ми отримуємо нерівномірний розтин. В результаті цього з одного боку конструкція виявляється ослабленою, що може привести до зрізу і руйнування перекриттів.

Це не відноситься до плит ПБ, тому що на всьому своєму протязі вони мають однакові характеристики.

Перевезення при звисаючі плиті

Плита може пошкодитися не тільки при будівництві, але і при зберіганні і транспортуванні. Якщо буде порушена схема спирання, то плита теж може обламатися або тріснути. Найбільш небезпечною є перевезення плит в вантажному транспорті, який по довжині не відповідає плиті. В цьому випадку звисає частина теж може обламатися або зігнутися так, що перестане відповідати своїм розрахунковим параметрам.

Якщо не вдається підібрати транспорт за габаритами, то треба забезпечити опору плити, щоб вона не відчувала згинаючих навантажень від власної ваги. Для цього під плиту слід укласти міцну балку (двутавр). Плити спирають на опори з брусків, що мають міститися по краях плит. За аналогічною схемою слід зберігати плити.

Зверніть увагу!

При зберіганні плит зона обпирання повинна складати 300 мм від краю.

Укладання ребристих плит зворотною стороною

Іноді для спрощення укладання підлогового покриття і в інших цілях ребристі плити перевертають. Проблема тут полягає в тому, що робоча арматура у таких плит розташовується в нижній частині ребер, які повинні сприймати поперечні навантаження. При укладанні зворотною стороною плита не працює належним чином і може статися її руйнування.

Використання для перекриттів плит з тріщинами

У деяких випадках надмірна увага до тріщин виявляється надлишковим, але тільки не стосовно плит перекриттів. Пустотні плити перенапряжені, це означає, що бетон заливають по вже натягнутій арматурі. Коли плиту спирають на стіни і вона включається в роботу, в зоні вигину виникає напруга і плита може прогинатися. Прогин допускається стандартами і в появі невеликих тріщин в цьому випадку немає нічого серйозного. Зовсім інша справа, якщо плита лежить без навантаження і в ній вже з’явилися тріщини, це говорить про те, що виріб не буде задовольняти нормативні вимоги. Використання таких плит несе в собі потенційну небезпеку.