Категорії
Сад та город

Правила пасинкування помідорів у теплицях та відкритому грунті

Щоб ваші помідори гарно плодоносили потрібно вчасно їх пасинкувати. Але дуже важливо знати як правильно це робити. Саме про це хочемо розповісти вам у цій статті.

Починаються садово-городні клопоти. Власники дачних ділянок займаються розсадою овочевих культур, і саме час задуматися про те, чи багато ми знаємо про правильному догляді за рослинами, від яких чекаємо рясного врожаю? Сьогодні ми поговоримо про те, як пасинкувати помідори, і для чого це потрібно робити.

Що таке пасинкування і для чого воно потрібно?

Пасинкування – це видалення зайвих пагонів з рослин. Кущ томату має властивість розростатися вгору і вшир, і з-за цього коренева система працює на постачання бадилля корисними речовинами, замість того, щоб приділити всю увагу плодам. Тому деякі відростки в певний момент відокремлюють, щоб правильно і ефективно розподілити пластичні речовини рослини між помідорами і захищають їх листям.

Пасинки слід видаляти, коли вони ще маленькі, від 3 до 5 см. Не пропустіть цей період, тому що:

— переріс пасинок означає, що кущ вже витратив корисні речовини на його зростання;

— після видалення переростка на стеблі залишиться велика ранка.

Томати можна і не пасинкувати. Але в такому випадку хороший урожай буде залежати не тільки від правильного догляду, але і від зовнішніх умов, а особливо – від сорту. Кущі підуть в бурхливе зростання, відгалуження будуть витягатися з кожної пазухи і ставати новими стеблами. Ті, в свою чергу, дадуть нові відростки. Великий, багатий зеленню кущ томату не гарантує великого врожаю плодів, частіше – навпаки.

Необхідність пасинкування залежить від сорти томата. Наприклад, індетермінантні сорти, такі, як Шаман F1, високі і здатні зростати необмежено, дуже сильно гілкуються. Детермінантні і гібридні сорти, не витягуються вгору, теж можуть випустити багато стебел (Ляляфа F1, Благовіст F1).

Зелена маса рослин трохи зменшиться після того, як на перших суцвіттях з’являться плоди. Але наливатися вони будуть повільно, оскільки на кущі вже з’явилися нові квітки і зав’язь пари десятків помідор, яким необхідно харчування. Можна досягти високого врожаю, але плоди не виростуть до бажаних розмірів, а чекати їх дозрівання доведеться довше.

Який сорт вибрати?

В наших широтах городники рідко віддають перевагу индетерминантным, або високорослим сортам, вибираючи в основному низькорослі. Це можна пов’язати з острахом не впоратися з вирощуванням великих кущів. Однак, при хорошому підході, високорослі сорти набагато більш продуктивні.

До їх переваг можна віднести наступні пункти:

— такі сорти мають більшу врожайність;

— при виконанні агротехнічних правил вони менше схильні до захворювання на фітофтороз;

— період плодоношення розтягується з середини літа і до середини осені, при тому, що дозрівання низькорослих сортів майже одночасне, а це незручно для споживання у свіжому вигляді;

— високорослі сорти простіше пасинкувати;

— з такими кущами просто працювати, з них легко збирати урожай, не нахиляючись;

— найцікавіші з нових сортів – саме високорослі.

Так, індетермінантні сорти потребують обов’язкового пасинкування. Серед недоліків так само те, що крім звичайного догляду такого куща обов’язково потрібна відповідна підпора і часта підв’язка. Але з урахуванням кінцевого результату – більшого урожаю, — на цю особливість вирощування томатів можна просто не звертати уваги.

Повертаючись до питання про те, чи обов’язково пасинкувати томати, особисто я кажу однозначне «Так». Припускати, що великий зелений кущ дасть безліч плодів, — помилково. Тут може бути два варіанти: або ви озеленяете ділянку, або прагнете до урожаю, і це стосується всіх овочевих культур. Хороший результат залежить від повноцінного, правильно розподіляється живлення та освітлення.

Зверніть увагу: маса плодів з куща рідко залежить від їх кількості. Ви можете отримати багато маленьких помідорів, або кілька, але великих. Це не вплине на загальну врожайність.

Коли потрібно робити пасинкування помідорів, вирощуваних у відкритому грунті?

Термін, дуже важливий для кожного городника, який вирощує помідори у відкритому грунті – 1 серпня. До цього часу на кущі виростають і дозрівають тільки плоди, що зав’язалися до цього числа. Виникли пізніше пагони і суцвіття будуть даремно витрачати корисні речовини, які потрібні для росту і дозрівання майже готових помідор. Щоб цього не сталося, необхідно позбутися від зайвих паростків.

Пасинкування проводиться один раз за весь термін розвитку куща. В останніх числах липня і на початку серпня на кожній рослині видаляють всі пасинкова відростки, над завязавшимися плодами залишають 2-3 листків і прищипують точки зростання продуктивних пагонах. Звичайно, шкода зривати тільки що з’явилися суцвіття, але це необхідний захід: так ви збережете великі пагони.

Ще один спосіб – зайві пагони видаляють кожні 10 днів. При цьому:

— якщо кущ формується в одне стебло, то зберігають тільки головний пагін;

— якщо два, то до головного втечі додається пасинок з пазухи листа під першим суцвіттям;

— якщо в три – додається ще і наступний знизу пасинок.

В першу чергу вирішите, скільки стебел ви хочете зберегти на рослині. Це може залежати безпосередньо від сорти томатів.

— Якщо ви хочете отримати високий і головне – ранній урожай у низькорослих супердетерминантных сортів, то буде потрібно 1-2 стебла. У цьому випадку плоди будуть дозрівати на перших 3-5 суцвіттях, при тому, що на кожному стеблі сформується по 3 суцвіття.

— Якщо ви збережете 3 стебла, то кількість помідор буде набагато більше, але залишиться багато зелених плодів. Суцвіття розвинуться практично одночасно, але дозрівання сповільниться.

Правильно общипуємо детермінантні сорти і гібриди

Щоб отримати ранній урожай на детермінантних і гібридних сортів, у яких суцвіть на головному стеблі більше, потрібно залишити один стебло і 2-3 суцвіття. Збережіть кілька листків після останнього суцвіття і пріщіпніте точку росту. Це не обов’язково робити, але у такому разі плоди на всіх суцвіттях можуть не визріти остаточно.

Якщо ви залишите 2 стебла, а на них від 4 до 8 суцвіть, то помідори дозріють на кущі. Детермінантні і гібридні сорти не формують у 3 стебла.

Правильний догляд і своєчасне пасинкування дадуть вам хороший урожай плодів

Якщо ваш кущ томату складається з 1-2 стебел, на яких 2-4 суцвіття, плоди з’являться вже до середини липня. Це майже на 2 тижні раніше, ніж якщо б ви не проводили пасинкування. При цій схемі посадки ви отримаєте менше плодів, але кількість помідорів, дозрілих на гілці, буде більше.

Зверніть увагу: при висадці помідорів ви можете розташовувати їх тісніше в ряду, через 25-30 см один від одного. Після проведення пасинкування продуктивність не постраждає.

Відомо, що томат – рослина теплолюбна, а наші широти не завжди балують довгим жарким літом. Тому селекціонери турбувалися виведенням сортів, які і у відкритому грунті без пасинкування принесуть хороший урожай.

До таких сортів належать:

  • Кавуновий;
  • Аляска;
  • Банан червоний;
  • Білий налив 241;
  • Бетта;
  • Боні ММ;
  • Гаврош;
  • Ракета;
  • Ямал.

Більша частина врожаю цих томатів встигає визріти за коротке літо. Кількість плодів на кущах залежить від погодних умов – чим більше теплих сонячних днів, тим краще.

Сорти помідорів, які не вимагають пасинкування

Помідори в теплиці: правильна обробка стебел

В умовах зростання в теплиці метою пасинкування стає збільшення термінів плодоношення і отримання більш високих врожаїв з одиниці площі. Щоб скоротити термін дозрівання плодів, використовуйте детермінантні сорти. При можливості вирощувати помідори довго, від 4 до 5 місяців, можна взяти полудетерминантные сорти, які припиняють ріст після того, як утворюються 8-10 суцвіть на головному стеблі, або індетермінантні.

У детермінантних сортів слід залишити 1 стебло, а під першим суцвіттям – пагін продовження. Коли на ньому утворюється пара суцвіть і листя, його потрібно прищипать.

Якщо ви будете вирощувати ці сорти в 1 стебло в течение4-5 місяців, без пасинків кущ перестане рости до цього терміну. Тому потрібно залишити резервний втеча з пазухи листа, який розташовується під 2-3 суцвіттям від верхівки. Після цього зверніть увагу, зростає чи втеча розмноження. Якщо так, то видаляйте його і зберігайте наступний ближче до вершини.

Щоб стан кущів помідорів в теплиці не погіршувався, їх потрібно пасинкувати не рідше одного разу на тиждень.

Формуючи середні і високі томати, залишати резервний втеча не потрібно: поява суцвіть на кущах цих сортів не обмежує зростання. Але це не означає, що не потрібно витрачати час і сили на низькорослі томати, оскільки вони визрівають швидше і дають більше помідорів.

Чим менший час буде витрачено на вирощування томатів у теплиці, менше суцвіть дасть основний стебло, а значить, кущі можна висаджувати гущі.

Не забувайте про те, що пасинки потрібно саме виламувати, а не висмикувати або вищипувати. Повинен залишитися невеликий пеньок довжиною 1-2 см, це пригальмує поява пасинка на обробленому місці.

Відео про правильному пасинкування помідорів

Сподіваємося, що наша стаття допоможе вам виростити відмінні і апетитні помідори і правильно доглядати за ними. Розкажіть нам в коментарях про свій досвід пасинкування та про питання, які у вас виникли. Багатого вам врожаю!