Категорії
Сад та город

Правила вирощування міцної розсади капусти, яка гарантує гарний урожай

Вирощування розсади капусти – та ще турбота для поціновувачів овоча! Адже без річного хрусткого салату або соковитої квашеної з цибулькою і запашною олією капустки взимку важко уявити звичайне меню. А щоб до терміну висадки на городі розсада вдалася, доведеться потрудитися задовго до посіву.

Вибираємо підходящі сорти

Від розмаїття найменувань на вітринах очі розбігаються. Але купувати перше, що попадеться, не можна. Вибір сорту – перший крок до очікуваного врожаю. Вивчаємо характеристики з урахуванням мети, з якою садимо капусту:

 • для літніх вітамінних салатів і супів – ранні або середньораннього терміну дозрівання;
 • зберігають в підвалах до весни пізню капусту;
 • є різновиди, які краще за інших підходять для засолювання і квашення.

Про конкретні сорти для різних цілей в моєму блозі вже є статті – вони допоможуть зорієнтуватися. А ще важливо врахувати, наскільки вид підходить для вашого регіону, клімату.

Вибираємо якість

Продаж насіння – хороший бізнес. Як і в будь-якій вигідній справі, хтось намагається нажитися обманом. Про те, що посадковий матеріал рік від року все гірше багато говорять. Тому йдемо в перевірений магазин для садівників і городників і купуємо насіння авторитетних виробників. Великі агрофірми турбуються про репутацію, проколів у них набагато менше.

Готуємо заздалегідь землю

Якщо в складі посадкового субстрату використовуємо землю з ділянки, то підготовка грунту – це завдання кінця попереднього сезону. Беремо грунт з грядок, звідки вже прибрані квасоля або горох – будь-які представники бобових. Або з-під огірків, картоплі.

Якщо ж восени забули про землю під капусту, купуємо готовий живильний грунт, додаємо:

 • торф;
 • пісок;
 • вермикуліт.

Головна умова – продезінфікувати. Навіть покупний грунт. Просто пролити гарячою марганцівкою досить для безпеки.

Обробляємо насіння

З цим кроком треба погадати над термінами посіву. Адже готові до посадки насіння треба укладати в землю. Способів передпосівної підготовки посадкового матеріалу багато – вибирайте зручний. Основні напрямки обробки:

 • дезінфекція;
 • загартовування;
 • стимулювання;
 • пророщування.

Хтось крок за кроком проходить всі етапи. Але ми рекомендуємо – не нехтувати першим пунктом. На оболонці прекрасно уживаються грибки і бактерії, які починають активну діяльність, як тільки потраплять в теплу вологу землю.

Єдиний випадок, коли не можна нічим обробляти, насіння в кольорових яскравих оболонках. Там вже все є і для дезінфекції, і для стимуляції.

Вчасно сіємо

Трміни посіву всюди відрізняються. Але де б не садили капусту, на город вона потрапляє двомісячною. Насінням – півтора тижні на сходи, розсаді – не менш 50 діб на зростання. А конкретні дні вибирайте за місячним календарем. Орієнтуємося на родючі дні, коли Місяць росте.

Сіємо за правилами

Якщо досвіду немає, то спробуйте для початку щадний спосіб – відразу по окремій посудині. Садівникові-початківцю простіше: не треба пікірувати. І капуста в незручних пальцях недосвідченого дачника не постраждає.

Але класика – пікірування розсади:

 1. Із загальних ясел: в тару побільше – кроком приблизно 2-3 см. Розсаджують з парою листочків.
 2. Через пару тижнів – ще пікіровка. Уже можна розсадити горщики.

Важливо посадити сходи так, щоб глибина була до сім’ядольок.

Який спосіб для садівника стане довічно правильним посівом, покаже час. А спробувати варто обидві методики.

Світло

Сіянцям від появи сходів до переселення на грядки потрібне світло. Багато, але не пряме сонячне, а м’яке розсіяне. І не менше 12 годин поспіль. Тому без ламп не обійтися.

Вода

Вологу капуста дуже любить. Але від вогкості згниє. Даємо землі трохи просохнути зверху, а після поливу акуратно рихлимо грунт. Якщо в піддоні з ємностями залишається вода, обов’язково зливаємо надлишки.

Температура

До перших сходів насінню потрібно тепло. Тримаємо ящики там, де температурний фон близько 22 градусів.

Але підростаючій капусті потрібно зовсім інший температурний режим:

 • вдень не вище 18-20;
 • вночі близько 12-15.

Якщо вийде створити такий розбіг градусів, розсада загартується, звикне до перепадів температури. Адже в городі влітку середньодобовий розрив буває більше.

Харчування

Без підгодівлі не обійдеться жодна розсада, тим більше капустяна. Графік для безпересадочних рослин:

 1. Через пару тижнів після сходів. Спочатку азотне меню.
 2. З тим же проміжком часу до кінця вирощування. Склад – фосфорно-калійне добриво. Корисно давати різноманітні підгодівлі: мінеральні і за народною рецептурою.

Для капусти з пікіровкою:

 1. Комплексно після першого розсаджування, через тиждень.
 2. Двотижневу перерву після другого пікірування, і починаємо регулярно, кілька разів на місяць, годувати до пересадки на грядку.

Загалом, ніяких особливих секретів. Але кожна умова життєво важлива для рослин.