Категорії
Сад та город

Розумні грядки – як і для чого

Робота на городі для багатьох стає справжньою рутиною. Щосезону доводиться виконувати підготовку – прибирати залишки рослин та бур’яни, розпушувати землю, робити розмітку під грядки. При цьому праця далеко не завжди виправдовується: низька якість урожаю та шкідники можуть все зіпсувати. Деякі садівники позбавляються таких проблем раз і назавжди, використовуючи технологію розумних грядок. Далі ми розглянемо особливості підходу до вирощування рослин на дачній ділянці та визначимо перелік необхідних дій.

Особливості розумних грядок

Технологія розумних або лінивих грядок передбачає формування особливого планування на ділянці, періодичний оборот рослин, що висаджуються, використання матеріалів, що захищають землю від зайвої вологи і бур’янів. В основі комплексного підходу лежить дві відомі методики:

Пермакультура – ​​виробництво на ділянці екосистеми, у якій акцент робиться на відсутність хімікатів і природну взаємодію рослин.

Мітлайдерівські грядки – вирощування овочів та ягід на вузьких грядках з дотриманням певної відстані між ними.

Деякі городники називають розумні грядки заняттям для лінивих. Обґрунтовується це відсутністю необхідності перекопувати ділянку у міжсезоння та мінімальною кількістю добрив. На практиці ж пропонований підхід дає змогу непогано економити час, отримуючи при цьому гарний урожай та підвищуючи родючість ґрунту без клопоту. Впоратися з більшістю завдань зможуть навіть літні власники городів.

Створення розумних грядок

Зрозуміло, підхід до організації дачної ділянки не можна назвати максимально простим. Попрацювати доведеться при первісному облаштуванні території, адже потрібно правильно організувати гряди та захистити їх від бур’янів. Не вийде обійтися і без вкладення грошей – потрібно купити матеріали для огорожі та покривну плівку, яка допоможе досягти необхідного рослинам рівня вологості.

У загальному поданні список робіт з формування розумного городу виглядає так:

Прибирання території від залишків рослин з минулого сезону та бур’янів, легке розпушування ґрунту.

Розмітка, під час якої визначаться місця для майбутніх грядок та проходи між ними.

Підготовка коробів або траншей, які наповнюватимуться землею та рослинами.

Залежно від розміру городу на підготовку може піти від 2-3 днів до тижня. При цьому варто пам’ятати – правильно створені умови допоможуть економити час та сили у майбутньому. Переконатися в ефективності розумних грядок вдасться вже за першого збору врожаю. Якщо ж результат не влаштує – привести ділянку до стану, який був до початку робіт, можна лише за кілька днів.

Оптимальний час для робіт

Починати перетворення дачі краще навесні, після того, як зійде весь сніг і сонце підсушить верхній шар грунту. Волога при цьому піде досить глибоко, тому копатися в багнюці не доведеться. Для багатьох регіонів країни найоптимальніший час – середина квітня. Час до остаточного сходу снігу можна витратити з користю, обрізавши та обробивши плодові дерева, ягідні чагарники, включаючи полуницю.

Якщо в плани входить повна зміна ділянки, пов’язана з будівництвом або іншими серйозними роботами, облаштування розумних грядок можна перенести на осінь. У такому разі до початку посадки рослин земля в підготовлених коробах або траншеях досить сяде і добре насититься вологою.

Підготовка ділянки

Схема розташування рослин – ключ до отримання високого врожаю та комфортного догляду за територією. Основний упор робиться на природне освітлення, адже практично жодна рослина не зможе правильно проростати без світла. Тут допоможе правило орієнтації по сторонах світла – гряди потрібно розташовувати строго у північно-південному напрямку.

Варто враховувати, що короби або траншеї, в яких буде розсада, мають прямокутну форму. Відповідно, власникам нестандартних ділянок не завадить отримати план території. Знайти його можна в документах на дачу і використовувати як орієнтир для розподілу грядок, місць для відпочинку та інвентарю.

Грядки у коробах

Розташування рослин у спеціальних коробах вважається оптимальним рішенням завдяки ефективного розподілу місця. До того ж, при розміщенні таких конструкцій у майбутньому вдасться зручніше заповнити простір між грядками. Для створення коробки можна використовувати дерев’яні дошки. Альтернатива – шифер, що закріплюється на латах з того ж дерева. Рекомендовані габарити:

ширина – 0,5-1 м;
висота стінок – якщо клімат вологий, до 0,5 м., в інших випадках 0,1-0,2 м.;
довжина – необмежена;
відстань між грядками – до 1 м.

Зручне рішення – старі транспортувальні палети. Купити їх можна на великих складах або транспортних компаній. Перевага полягає у мінімальних діях – палети розрізаються навпіл і на невелику глибину вкопуються в землю. З’єднати борти можна цвяхами або товстим дротом.

Щоб зберегти деревину на розумній грядці надовго, рекомендується покривати стінки зсередини вологостійким матеріалом. Підійде товста плівка, лінолеум, брезент або руберойд. При цьому важливо залишати дно порожнім, інакше наповнення короба не взаємодіятиме з ґрунтом під ним. Також закриваючи дно можна порушити обмін вологою – вода від поливу та дощів накопичуватиметься в конструкції.

Правильне наповнення коробів

Розумна грядка в коробі складається з декількох шарів, завдання яких – правильне усунення зайвої вологи та насичення ґрунту корисними речовинами. Підготувати все необхідне можна своїми руками, використовуючи заздалегідь припасований гній та відходи після збирання на дачі.

Розглянемо докладніше склад кожного шару:

Дренажний – для регіонів з помірною вологістю як наповнювач краще використовувати органіку. Оптимально – сухі гілки, стебла кукурудзи чи соняшника. Деякі садівники рекомендують використовувати залишки бур’яну, проте якщо в ньому є насіння, позбавлятися шкідника доведеться довго.

Поживний – складається з гною впереміш з рослинними відходами. Підійде все, що залишилося від збирання дачі, за винятком бур’яну. Найкраще рішення – сухе листя.

Альтернатива – деревна кора або тирса, але їх треба витримати в розчині сечовини, щоб захистити азот у ґрунті.

Ґрунтовий – шар, на який садитимуться рослини. Землю можна брати із ділянок між рядами. Досвідчені дачники радять змішувати її з магазинним чорноземом (якщо він не просочений хімією). Додавати можна органічні компоненти, що збільшують поживні властивості.

Така конструкція підійде як для коробів, а й траншей, особливості яких ми розглянемо далі. Розподіляти всі шари рекомендується поступово з урахуванням висоти бортів короба. Якщо стінки вийшли надто невисокими, то попередньо можна трохи заглибитись у дні грядки.

Грядки у траншеях

Небагато заощадити на матеріалах, витративши натомість кілька днів на роботу з лопатою та брухтом можна, якщо замість коробів розташувати рослини в траншеях. Відразу варто відзначити: такий підхід не підійде, якщо на дачі грунтові води розташовані досить високо. Фактично такі розумні грядки виконують самі функції, те й варіанти в коробах. Ключова відмінність – рослини будуть розміщені нарівні із землею, а не на невеликому виступі.

Особливості створення

Якщо проблем із ґрунтовими водами немає, а план розміщення грядок вже складено, то можна переходити до фізичної праці. Перед тим, як зробити траншеї, треба розібратися з габаритами. Можна використовувати такі ж, як у випадку з коробами: ширина до 1 метра, глибина – 0,2-0,5 м. Для запобігання зсуву грунту, на якому будуть робитися доріжки між грядками, рекомендується виконувати захист від поширення вологи.

Забивати стіни траншеї дерев’яними дошками не обов’язково – це довгий і не найдешевший процес. Оптимальне рішення – використання щільної плівки, лінолеуму чи брезента. Занадто серйозно закріплювати матеріали на стінах необов’язково, вони будуть триматися за рахунок ґрунту. Наповнювати розумну грядку необхідно так само, як і у випадку з коробом.

Захист від бур’янів та збереження вологи в розумному городі
Частково економити на поливі розумного городу вдасться, як і у випадку з класичним варіантом – за рахунок дощів та роси. Проте без штучного поливу грядки обійтися не зможуть. Виконувати процедуру потрібно стандартно – відповідно до рекомендацій до вибраних рослин.

Досвідчені городники давно запозичили у сільськогосподарських підприємств доступний спосіб тривалого збереження рівня вологості, поєднаного з боротьбою від бур’янів. Йдеться про мульчування ділянки – поверхневе покриття грунту органічними матеріалами, подрібненими до певної консистенції.

Як мульчу на ділянці можна використовувати магазинні або самостійно виготовлені суміші. Кожен варіант для дачі має свої переваги та недоліки. Розглянемо найбільш примітні:

Солома – максимально доступний матеріал, який можна заготовити самостійно або відносно купити у фермерів. Головний мінус – швидке гниття, через що шар такої мульчі доведеться оновлювати один-два місяці.

Тирса – можна також приготувати заздалегідь самостійно або купити. Настійно не рекомендується використовувати свіжу, адже вона серйозно закислить ґрунт, поглинаючи багато азоту. Оптимально для дачі – тирса, висушена протягом декількох років. Такий варіант непогано поєднуватиметься з дерев’яними коробами.

Хвойні гілки з голками – дістати потрібну кількість у деяких регіонах проблематично. Однак такий варіант ідеально захищатиме рослини. Хвоя перегниває досить повільно, тому міняти її можна кілька разів на сезон, також вона допоможе прикрасити розумні грядки.

Мульчування має непогану альтернативу – агроволокно. Матеріал виконується із щільної поліетиленової плівки з дрібною перфорацією. При виготовленні використовуються речовини, які практично не шкодять ґрунту та рослинам. Коштує агроволокно для саду та городу дешевше за готову мульчу, не поступаючись при цьому в ефективності. Купувати рекомендується плівку чорного кольору. Перед тим, як зробити укриття для розумних грядок, необхідно виконати отвори в місцях проростання стебел рослин. Особливо актуально це для помідорів, огірків, моркви, картоплі.

Заповнення просторів між грядками

Відповідно до рекомендацій, відстань між сформованими грядками може досягати 1 метра. Особливих рекомендацій щодо заповнення таких місць немає, але радиться не перейматися прополюванням. Доріжки на розумному городі можна викласти своїми руками, використовуючи штучний газон, тротуарну плитку або спорудити дерев’яний настил. Такі варіанти допоможуть не лише усунути бур’яни за межами грядок, а й декорувати ділянку. Загальний список робіт дозволяє переконатися, що оформлення розумних грядок – заняття не для лінивих, як часто стверджують прихильники класичного вирощування рослин на дачі.

Ознайомтеся з новим матеріалом нашого блогу на тему «Місто на підвіконні». У цій статті ми розповіли чим корисний город на підвіконні та які особливості облаштування.