Категорії
Сад та город

Що потірбно зробити щоб запобігти обпаданню зав’язів у рослин

Щоб весняний сад радував рясним і регулярним урожаєм, потрібно стежити, щоб зав’язі на плодових деревах і чагарниках не обпадали. Причини опадання зав’язей у дерев різні, проте є універсальні чинники, що впливають на стан дерев.

Ось ці чинники на прикладі яблунь і груш:

— Недолік або надлишок вологи. Щоб цього уникнути, потрібно дотримуватися режиму поливу – 5 разів за сезон, до просочення ґрунту на рівні 50-60 см всередині.

— Недолік добрив. Підживлення потрібно робити і восени, і навесні, інакше дерева почнуть позбуватися від зайвих зав’язей, які не зможуть прогодувати.

— Дощова або вітряна погода. Через дощі та пориви вітру зав’язі і пагони можуть бути зірвані.

— Плодоніжка з деревом занадто слабо з’єднана.

— Наявність паразитів (плодожерка, мідяниця) і хвороб: парші, іржі.

Якщо зав’язі у груші або яблуні опадають, потрібно вживати таких заходів:

— Мульчування грунту в пристовбурних кругах дерев на 10 см, щоб утримати вологу в землі.

— Дотримуватися режиму поливу: 5-8 відер води по 10 літрів для дерев 3-5 років і 10-12 відер для рослин 6-9 років. Вологість грунту потрібно перевіряти спеціальною паличкою, якщо земля осипається, значить, вологи не вистачає, потрібно поливати більше і частіше.

— Дерева потрібно підгодовувати розчином сечовини в кількості 2 столових ложок на 10 літрів води, обприскуючи все дерево від стовбура до кожного листочка. Кожен літр розчину розлучається в 10 літрах води і заливається під дерево.

— Проводити профілактику хвороб і паразитів. Для цієї мети підійдуть фунгіцидні препарати, такі як «Хорус» або «Швидкість». Попередити появу комах можна за допомогою ловчих поясів, збирати падалицю і перекопувати грунт навколо дерев, а також вчасно спалювати залишки млявих рослин. Для профілактики появи плодожерок і пильщика потрібно додавати в грунт розчин гірчиці, розведеної в літрі води і процідити через марлю.

Звичайно, заходи залежать від сорту рослин. Наприклад, якщо опадають зав’язі у полуниці, потрібно садити між рядками рослини, що відлякують паразитів: тюльпани, м’яту, чорнобривці, цибулю або часник, а зав’язі винограду потрібно додатково запилювати. Дерево абрикоса потрібно додатково омолоджувати, видаляючи висохлі гілки, а вишню і черешню потрібно удобрювати доломітовим борошном, щоб знизити кислотність грунту. Крім того, у дерев потрібно формувати правильну крону, щоб грунт і зав’язі отримували достатньо світла, і рослина могла повноцінно розвиватися. Також важливо не перевантажувати грунт урожаєм, інакше зав’язі можуть не витримати навантаження.

Всі ці заходи допоможуть захистити рослини від втрати зав’язей і, як результат, зниження врожайності.