Категорії
Історія

Що відбувалося в 2020-му році до нашої ери?

Історія Стародавнього світу досить умовна. В силу повної або майже повної відсутності джерел інформації важко точно визначити час, коли відбувалися ті чи інші події. В цьому випадку датування проводиться на підставі непрямих даних і вельми зразкове. Коли мова йде про час повної відсутності писемності або про період, коли вона знаходиться в зародковому стані, оперувати поняттям «рік» вельми складно, тут хоча б з десятиліттями розібратися, а то і з віками. Тому сказати точно, що відбувалося в 2020 р до н.е. не є можливим. Можна говорити про події з великою часткою сумніву і використовувати тільки умовно-наведені факти, які приблизно збігаються по тимчасових проміжкам.

Америка

Месоамериканська культура стоїть на межі переходу з архаїчної епохи в доклассичну. Люди повністю освоїли осіле землеробство, культивували рослини і одомашнили худобу. Розвивається сільськогосподарське виробництво, гончарне ремесло і ткацька справа. На західному узбережжі Мексики ось-ось з’явиться культура Капачі (XX-XII ст. до н.е.), найраніша з чітко оформлених археологічних культур Мезоамерики, яка передувала цивілізації ольмеків.

Ваза культури Капачі.

У Південній Америці панує культура Норте-Чіко. На території Перу процвітає найдавніше з відомих на сьогоднішній день доколумбових держав.

Південний Урал і Північний Казахстан

Молода синташтинська культура осідає в регіоні і починає будувати поселення, які в XX в. отримають назву «Країни міст». Розвивається металургія, тваринництво, шкіряна робота та гончарство, ткацтво. Синташтинци одні з перших в світі будують бойові колісниці і розробляють стратегію їх використання у військових походах.

Сінташтінская колісниця. Реконструкція.

Індія, Афганістан і Пакистан

На цій території переживає останні роки розквіту Хараппська цивілізація. Ця культура підтримувала тісні торговельні відносини з Давнім Єгиптом, Месопотамією, і Егейською цивілізацією острова Крит. У період розквіту тут будувалися грандіозні міста площею 50-350 га (Ракхігархі, Мохенджо-Даро, Хараппа). Існувала самобутня система писемності, що не розшифрована до цих пір.

Мохенджо-Даро сьогодні. Минуло 4 тисячі років

У 2020 році до н.е. третій (а за деякими даними і зовсім першою) за часом виникнення давньосхідної цивілізації залишається трохи більше століття до заходу і 4-х століть – до повного падіння. За деякими теоріями Хараппська цивілізація не змогла оговтатися після грандіозної посухи 2200 до н.е. і зміни клімату, викликаного нею. В результаті міста були кинуті, писемність забута, а культура деградувала. Також вчені розглядають версії занепаду в результаті екологічної катастрофи і приходу на територію молодих войовничих племен аріїв.

Китай

Паньгу. Згідно міфології Чжунго, первопредок китайців.

У Серединній державі править легендарна династія Ся. Втім, про цю династії в основному відомо від китайських дослідників, які працювали з пізнішимии переказами легенд, оскільки однозначних археологічних паралелей виявити не вдалося. Тим більше, що за деякими даними династія правила не в XXI ст. до н.е., а в XXVII-XVIII. Тому тут складно говорити про незаперечну правдивість заяв. Швидше, Ся можна віднести до міфолого-історичної традиції.

Однозначно можна сказати, що в XXI ст. до н.е. в Китаї зароджувалася одна з найрозвиненіших і великих цивілізацій давнини.

Греція і Кріт

Зароджуються перші цивілізації Середземномор’я. У Егейській культурі виникає оригінальна писемність, розвивається мореплавання, налагоджуються торгові контакти з цивілізаціями Давнього Сходу. Будуються міста і монументальні минойські палацові комплекси, з’являються ранньодержавні освіти.

Кносський палац. Реконструкція.

Для 2020 до н.е. характерний період найбільшої консолідації Егейській цивілізації. В археологічних знахідках простежується спільність культурної спадщини та матеріальних цінностей.

Єгипет

В Єгипті править фиванський цар Ментухотеп II, скинув монарха з Верхнього Царства і об’єднав роздроблену країну. Починається епоха Середнього царства. Вона тривала трохи більше 300 років і ознаменувалася новим піднесенням єгипетської цивілізації і встановленням сильної держави з потужним військовим і економічним потенціалом.

Похоронний храм Ментухотепа II. Реконструкція.

На Середнє царство припадає розквіт давньоєгипетської літератури. Відкриваються перші школи. Формується новий пантеон богів на чолі з Амоном, богом небес і покровителем Фів.

Месопотамія

У столичному місті Ур править Ибби-Суен, монарх Шумеро-Аккадського царства. Держава переживає не найкращі часи: вона тільки оговталося від голоду і піддається постійним набігам кочівників-аморитів. В результаті нестабільної обстановки держава починає розпадатися. Незважаючи на успішний похід царя на бунтівне місто Елам, провінції продовжували відділятися від держави і незабаром Шумер і Аккад впали. Ибби-Суен став останнім правителем династії, а місто Ур було розграбований.

Місто Ур. Реконструкція.

У той час, поки найбільші цивілізації давнини переживали періоди розквіту і занепаду, в Європі з індоєвропейської спільноти почали виділятися протослов’яни. Розпадається циркумпонтійська металургійна провінція, починається пізній бронзовий вік. А далеко на півночі вимирають останні мамонти, що врятувалися від людей на островах Прибілова і острові Врангеля.

© Анатолий Дубина

Копіювання матеріалів з сайту "Наука і правда" без письмової згоди редакції заборонено і вважається порушенням авторських прав. Всі права захищені законом про авторське право.