Категорії
Сад та город

Вибираємо найкраще добриво для городу

Весна – це найкращий час для добрива городу, на якому надалі виростатимуть овочеві культури. Рослини потребують поживних речовин, щоб рости, і грунт – це їхнє основне джерело. Але як зрозуміти, чого не вистачає землі? І де знайти найкращі добрива для городу?


Склад та користь добрив

Добрива містять одну або кілька із трьох поживних речовин: азот, фосфор та калій, які потрібні для росту рослин. Вони відомі під загальною назвою NPK, і відсотковий вміст кожного з них в упаковці з добривом позначається трьома цифрами, розділеними рисочками.

Щоб краще зрозуміти добрива і те, як вони допомагають рослинам, давайте дізнаємося про їх принцип роботи.

Азот вважається найпоширенішою поживною речовиною, що міститься у добривах, і найбільш важливою для рослин. Він стимулює зростання городніх культур та допомагає їм захищатися від шкідників. Рослин часто відчувають нестачу азоту, оскільки він швидко вимивається із ґрунту.

Фосфор сприяє росту рослин, а також відіграє важливу роль у формуванні квітів, плодів та насіння. Він також сприяє зростанню коріння. Добрива, що стимулюють цвітіння, містять багато фосфору.

Калій прискорює зростання рослини, допомагає йому боротися із захворюваннями та відіграє важливу роль в утворенні коріння, стрижня та квітки. Рослини, де є дефіцит калію, можуть виявляти ознаки хлорозу.

Етикетки з добривами

Етикетки добрив мають три цифри, розділені тире, що показують відсотковий вміст азоту, фосфору та калію в упаковці. Наприклад, мішок з цифрами 15-15-15 містить 15% азоту, 15% фосфору та 15% калію. Інше добриво може мати цифри 12-0-0, що означає, що воно містить 12% азоту і не містить фосфору і калію.

Існує кілька загальних термінів, що описують добрива:

Добрива загального призначення містять усі три поживні речовини та розроблені таким чином, щоб створити сприятливі умови для більшості рослин.

Збалансовані добрива містять однакову кількість азоту, фосфору та калію.

Спеціальні добрива розробляються з більш високим вмістом певних поживних речовин, щоб досягти хороших результатів для конкретних рослин. Прикладами можуть бути добрива для газонів, які складаються з азоту, і добрива з великим вмістом фосфору, що сприяє цвітінню. Інші добрива створюються для конкретних видів рослин, таких як цитрусові, кімнатні рослини та троянди.

Неповні добрива не містять хоча б одну з основних поживних речовин і використовуються для корекції специфічного дефіциту рослин.

Добрива з повільним вивільненням насичують рослини повільно, зазвичай, протягом приблизно 3-6 місяців.

Рідкі добрива на водній основі можуть містити всі три основні поживні речовини або одне, і використовуються навколо коріння або іноді на листі рослини. Вони діють дуже швидко, порівняно з іншими добривами.

Деякі упаковки позначені як “органічні”, а ті, що не є натуральними, мають синтетичне походження, отримане із хімічних речовин. Обидва типи добрив використовуються для харчування одними і тими ж поживними речовинами, просто надходять вони з різних джерел і відрізняються принципом роботи.

Кількість живильних мікроелементів, присутніх в органічному добриві, нижче, ніж у синтетичній формі, але вони зберігаються набагато довше. Вони вивільняються повільно, тому що їх потрібно перетворити на форми, які підходять для вбирання рослинами. Це роблять ґрунтові мікроби, які вже присутні у землі. Оскільки органічні добрива приносять користь та покращують ґрунт, часто ними користуватися не потрібно. Оскільки вони отримані з природних джерел, то не спалять рослини і забруднюють грунтові води, як це роблять синтетичні добрива.

Синтетичні добрива утворюються з хімічних речовин. Вони швидко діють і, на відміну органічних добрив, їх поживні речовини нічого не винні бути перетворені на іншу форму перед вбиранням рослинами. При їх застосуванні слід бути обережними, так як овочеві культури можуть згоріти, якщо їх використовувати занадто багато. Хоча синтетичні добрива швидко усувають нестачу живильних мікроелементів, їхня дія триває недовго, і їх треба застосовувати повторно.