Категорії
Історія

“Запорожець” з нафтовим двигуном. Забутий первісток радянських тракторів

З назвою «Запорожець» у всіх нас міцно асоціюється одна відома машина, легендарний герой анекдотів. Про існування однойменного трактора чи хто пам’ятає, скільки років вже минуло, води утекло, але ж його можна вважати первістком всієї радянської тракторної промисловості.

Конструкція трактора була настільки простою, що ззаду навіть колесо було всього одне, була відсутня коробка передач, система запалювання, з органів управління було тільки кермо і важіль зчеплення.

Хоча, ні, був ще краник подачі води. У циліндр двигуна, який заслуговує на докладну розповідь. Мотор «Запорожця» був одноциліндровий, двотактний, потужністю 12 к.с., з водяним термосифонним охолодженням. Паливом йому служила сира нафта, а замість системи запалювання була гартівна головка.

Перед запуском двигуна головку гріли від зовнішнього джерела тепла, наприклад паяльної лампи, і лише після того як вона розжариться, можна було крутити маховик, примушуючи мотор працювати самостійно. Але крім нафти, в циліндр подавалася і вода, вона там служила в якості регулятора моменту спалаху. У трактора була всього одна швидкість вперед і одна назад, 3.6 км / год.

У технічному описі тих часів говорилося, що для оранки однієї десятини землі «Запорожець» витрачав півтора пуда нафти і п’ять відер води. В сучасних мірках десятина це трохи більше гектара (1.09), пуд це 16.4 кг, а «відро» це 12.23 літра, тобто, на літр нафти витрачалося майже три літри води.

Взагалі, це скоріше стаціонарний мотор, ніж транспортний, але у конструкторів в ті роки вибору силових агрегатів особливо не було. До речі, в розробці брали участь наші конструктори і робітники, це був продукт колективної думки робітників і селян, так би мовити.

Очолювали команду конструкторів Леонард Абрамович Унгер, Петер Унгер і Якоб Ремпель.

Важливим було те, що трактор можна було полагодити в умовах будь-якої кузні, в конструкції відсутні підшипники, замість них – бронзові втулки, накладки муфти зчеплення зроблені зі шкіри, замість коробки передач простий редуктор на прямозубих шестернях.

Експериментальний зразок був готовий в червні 1922 року. Випробування в полях він пройшов цілком успішно, про що колектив заводу «Червоний прогрес» з міста Токмак Запорізької області сповістив телеграмою найвище московське керівництво в особі Леніна. Незабаром в якості подарунка вождю світового пролетаріату відправився і сам перший ходовий зразок трактора.

До речі, «Запорожець» проходив ще й порівняльні випробування з закордонними побратимами, американським колісним «Фордсон» і гусеничним «Холт». Незважаючи на істотні технічні переваги західних машин, «Фордсон» навіть програв «Запорожцю», закінчивши пропашки «десятини» пізніше на 27 хвилин, і витратив на роботу 45 літрів гасу.

Чи варто говорити, що «Запорожець» був простим і зрозумілим людині, яка володла в кращому випадку азами механіки, ніж мудрований (на ті роки) американський трактор, з його карбюраторами, магнето, шарикоподшипниками і іншими незрозумілими штуками. А селі трактор був дуже потрібен.

На «Червоному прогресі» планували випускати по 300 тракторів на рік. Звичайно, таке виробництво можна назвати масовим, і повністю покрити попит в механізації села воно не могло, але ряд артілей по всій країні так само були зацікавлені у виготовленні креслень (В це складно повірити, але їх не було навіть на самому заводі, всі деталі робили по макетах, шаблонами) і налагодженні випуску.

Здається, у них би вийшло, але незабаром НЕП згортається, пріоритет віддається закупівлю ліцензій і налагодження випуску американських машин, а простий і зрозумілий «Запорожець» розчиняється в часі. Якби НЕП не згорнулася, то швидше за все, у нас був би свій «Ланц – Бульдог»

Точної інформації про кількість зібраних машин немає, за різними даними з 1923 по 1927 рік зібрали від 360 до 740 примірників.

Незважаючи на примітивність конструкції, про її надійність говорить той факт, що останній із зафіксованих випадків використання цього трактора, з порядковим номером 107 припадає на 1958 рік, десь в Чернігівській області він працював, а тепер стоїть на постаменті.

На даний момент кілька первістків нашого тракторобудування існують у вигляді пам’ятників на постаментах і в музеї.

Копіювання матеріалів з сайту "Наука і правда" без письмової згоди редакції заборонено і вважається порушенням авторських прав. Всі права захищені законом про авторське право.