Загадкова крига: що ховається під льодами Антарктиди?

Антарктида – самий маловивчений континент на планеті. І це не дивно, якщо врахувати, що температура тут може сягати мінус 80 ° C, а велика частина покрита потужним льодовиком. вчені встановили: льодовик настільки важкий, що зміг прогнути під себе материк майже на 500 м.

Поступово крижаний покрив Антарктиди починає танути, оголюючи її таємниці в буквальному сенсі. Всьому виною – глобальне потепління. І дослідникам стало цікаво дізнатися, що ж приховує цей колись квітучий материк, який був покритий льодом протягом декількох останніх мільйонів років.

Найглибше місце на Землі на суші

Зменшення товщини крижаного покриву у льодовика Берд дозволило виявити під ним долину. Причому вона стала офіційно визнаною найглибшою точкою на Землі, яка знаходиться на суші: майже 2780 метрів нижче рівня моря.

Говорити щось детально про долину поки що зарано: вчені тільки-тільки приступили до вивчення. Однак вони не сумніваються в тому, що це неймовірне місце ще порадує всіх цікавими відкриттями.

Озеро Схід: унікальні умови і вражаючі мікроорганізми

Озеро Схід розташовується під льодом товщиною майже 4 км. Це створює неймовірний тиск в 300 атмосфер. Здається дивним, що в таких умовах щось може вижити. Однак вчені припускають, що в озері можуть залишатися життєздатні мікроорганізми.

Схема буріння свердловини озера Схід

Більш того: місцева екосистема формувалася і розвивалася в умовах повної ізоляції від навколишнього світу протягом дуже довгого часу. Отже, вона може разюче відрізнятися від усього, до чого ми звикли. Для вчених можливість досліджувати озеро Схід – це як подорож в інший світ.

Діючі вулкани

Антарктида приховує під льодом діючі вулкани. Вони недостатньо активні, щоб розтопити лід повністю. Однак цілком підтримують воду в рідкому стані навколо себе. Часто поруч з такими вулканами (як приклад можна взяти гору Еребус) утворюється система підлідних печер. Вони створюють щось на зразок замкнутого ланцюжка.

Вчені вже почали досліджувати описані печери. Вони виявили там сліди невідомих науці ДНК, що стало надихаючим доказом того, що дослідники можуть знайти ще невідомі нам живі організми. Так що Антарктида здатна приховувати масу таємниць.

Останки древніх тварин

Танення льодів також призводить до того, що вчені все частіше знаходять заморожені мумії пінгвінів або ж останки стародавніх динозаврів. Причому все це завдяки найсильнішому холоду знаходиться у відмінному стані. Так що вчені сповнені ентузіазму. Вони мають намір і далі досліджувати Антарктиду.

До того ж в такому вивченні є і практичний сенс. Якщо глобальне потепління продовжиться, материк може стати придатним для життя. Вже зараз вчені констатують появу на ньому тундрових зон. Дослідники говорять про те, що найближчим часом варто очікувати виникнення рослинності і посилення біорізноманіття в плані присутності різних птахів і тварин. Тому інтерес до того, що ж приховує Антарктида, зрозуміти неважко.